Co na ścianę w łazience? Drewno, czy tapeta?
Od czasu do czasu warto zdecydować się na gruntowną modernizację łazienki.
Tylko jak profesjonalnie dobrać materiały potrzebne do remontu, aby uzyskać zachwycający efekt?
W aranżacji duże znaczenie odgrywa wystrój ścian zwracający na siebie sporą uwagę.
Na rynku dostępne są różnorodne materiały całkowicie odmieniające łazienkę.
Ostatnio bardzo popularne stały się elementy drewniane kształtujące przestrzeń.
Łazienka to dość trudne do zaprojektowania wnętrze, dlatego wymaga przemyślanych i rozsądnych decyzji.
Do stylizacji wykorzystać możemy zawsze modne drewno, tradycyjną farbę, płytki ceramiczne, lub tapetę, albo ciekawe połączenie różnych materiałów.
Dobrym pomysłem jest użycie drewna bambusowego pozyskanego z grubych, pustych łodyg. Budulec jest całkowicie ekologiczny, twardy, odporny na wilgoć, ścieranie i działanie promieni słonecznych. Dodatkowo ciekawy układ sęków wpływa na jakość wykończenia.
Do dekoracji ścian użyć możemy specjalnych płyt ozdobnych, lub efektywnej mozaiki. Całość musi być dodatkowo zabezpieczona przed wilgocią lakierem bezbarwnym.
Podobne właściwości ma drewno dębu, iroko, czy merbau. Wszystkie gatunki są trwałe, elastyczne i odporne na wilgoć, gnicie, oraz pleśń i grzyby. Znakomicie prezentuje się w formie panneau, czyli płaszczyznami w ramach.
Okładzina ścienna z egzotycznych gatunków drzew pasuje do każdej łazienki bez względu na styl. Zarówno w klasycznej, rustykalnej, jak i nowoczesnym pomieszczeniu podkreśla klimat i ciepłą, przytulną atmosferę.
W przypadku, gdy nasze możliwości finansowe są ograniczone, możemy zdecydować się na modną imitację naturalnego drewna w postaci forniru. Skrojone płaty drewna w procesie obróbki naklejane zostają przeważnie na płyty meblowe, MDF. Fornir jest lekki, plastyczny, ekologiczny, a niepowtarzalny zarys słojów tworzy ciekawą kombinację wzorów.
W zależności od upodobań możemy go zabarwić na dowolny kolor. Idealnie prezentuje się na ścianie łazienkowej, jako panel ozdobny.
Przy montażu nie możemy zapominać, aby wilgoć nie przedostała się pod materiał drewniany, podłoże powinno być suche i odpowiednio przygotowane. Do okładziny ściennej używajmy kleju o dobrych parametrach wytrzymałościowych, zyskując pewność, że dekoracja zabezpieczona wodoodpornym lakierem posłuży nam przez wiele lat.
Jeżeli drewno wydaje się nam nieciekawą metodą na aranżację ścian w łazience wybierzmy tapetę o niepowtarzalnej fakturze, barwie i wzorze. Najważniejsze, żeby nie zapominać, że do wilgotnego wnętrza nadają się jedynie tapety z włókna szklanego do malowania, oraz winylowe wykonane ze spienionego PCV. Są grube, twarde i odporne na wilgoć i zabrudzenia. Okładzinę cechuje zdolność do kształtowania wnętrza i znakomite efekty optycznych złudzeń. Najlepiej wyglądają położone pasami na niewielkie elementy ścian, takie jak przestrzeń przy oknie, czy pasmo wyznaczające intymne miejsce przeznaczone na sedes. Drobny deseń sprawdza się w małych łazienkach, natomiast duże, geometryczne wzory w pomieszczeniach ciemnych.
Najładniejszy efekt uzyskamy, dzięki połączeniu drewna z kontrastującym panelem z tapety.
Łazienka stanie się przyjaznym wnętrzem wpływającym na komfort podczas codziennej toalety.