Tagi

Podobne

Poleć innym

Czym powinny charakteryzować się okna łazienkowe?

Okno w łazience pozwala na jej dobre doświetlenie, co po części likwiduje konieczność stosowania w ciągu dnia światła sztucznego. Dodatkowo, okna nowej generacji w łazienkach mogą dogrzewać pomieszczenie dzięki skupianiu energii cieplnej z promieni słonecznych. Jakie okna najlepiej będzie zastosować w łazienkach domowych?

Prywatna sfera

Niewątpliwie przy wyborze okien do łazienki należy wziąć pod uwagę, że powinny one z jednej strony zapewniać doświetlenie pomieszczenia, ale z drugiej – gwarantować prywatność wszystkim domownikom. To, co dzieje się w łazience, musi pozostać skryte przed wzrokiem przypadkowych osób. Z drugiej strony warto wykorzystać w niej duże powierzchnie przeszkleń dla zapewnienia dobrego, naturalnego oświetlenia. Do uzyskania intymności można zastosować rolety dekoracyjne z półprzezroczystego materiału w wybranym kolorze.

Ważna wentylacja

Okna łazienkowe powinny być wyposażone w opcję wentylowania pomieszczenia, czyli tzw.  nawiewniki pozwalające  na wpuszczenie świeżego powietrza bez konieczności otwierania okna. Dzięki nim będziemy mogli również pozbyć się intensywnych zapachów kosmetyków z naszej łazienki.

Rekomendowane rozwiązania do łazienek

Przy doborze wszelkich elementów wykończeniowych, w tym stolarki okiennej do łazienki, należy wziąć pod uwagę fakt, że miejsce to charakteryzuje się większą wilgotnością niż np. sypialnia czy salon. Z tego też powodu okna w łazience nie mogą być w całości drewniane, ponieważ wilgoć powstająca w tym pomieszczeniu wniknęłaby w strukturę drewna, powodując aktywację procesu jego degradacji. Z czasem ramy drewnianych okien spróchniałyby. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem dla łazienek będzie zamontowanie w nich okien wykonanych z tworzywa sztucznego.

Firma Velux zaś oferuje klientom okna dachowe dedykowane do łazienek, w których wykorzystano technologię rdzenia drewnianego, pokrytego zapewniającym trwałość poliuretanem. Okna te mają idealnie gładką białą powierzchnię, ułatwiającą utrzymanie ich w czystości. Są to jedyne na polskim rynku okna drewniane, pokrywane poliuretanem. Producent dedykuje je do wykorzystywania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, nie tylko w łazienkach, ale i w kuchniach.