Jak wybrać lustro do łazienki? Maj14

Tagi

Podobne

Poleć innym

Jak wybrać lustro do łazienki?

Centralnym punktem łazienki jest zazwyczaj lustro, umieszczone nad umywalką. Przyciąga uwagę nie tylko naszym własnym odbiciem, ale także dodatkowym oświetleniem, które potrafi wyeksponować w wyjątkowy sposób poszczególne elementy pomieszczenia. Jak wybrać lustro, które będzie pasowało do wnętrza, a jednocześnie pozostanie w pełni funkcjonalne?

Kwestie praktyczne

Wybór lustra powinien być podyktowany nie tylko kwestiami estetycznymi i finansowymi. Jest to przedmiot o zastosowaniu praktycznym, powinniśmy więc zwrócić uwagę głównie na elementy stanowiące o jego funkcjonalności. Rozmiar tafli wynika z wybranego przez nas miejsca, wielkości przygotowanej wnęki, rozmieszczenia szafek nad umywalką oraz instalacji elektrycznych. Większe pole do popisu daje nam natomiast kształt lustra. W danej wielkości wnęce nie musimy umieszczać zwierciadła prostokątnego – możemy zastąpić je kwadratowym, owalnym, wielokątnym czy stylizowanym na kształt kwiatu. Jego brzegi mogą być pofalowane, a rogi zaokrąglone. Również wzory luster pozwalają na podkreślenie wyjątkowości naszej aranżacji. Oprócz klasycznych, gładkich tafli dostępne są także zdobione wstawkami z innego rodzaju szkła, obramowane szkłem matowym, karbowanym lub malowanym. Decydując się na tego rodzaju dekoracje pamiętajmy jednak, by nie ograniczały nam one dobrej, wyraźnej widoczności odbicia. Innym aspektem wartym rozważenia jest grubość luster. Najcieńsze potrafią nieco zniekształcać obraz. Przyjętym standardem jest grubość min. 4 mm. Lustra posiadać mogą szlif prosty lub fazę, czyli łagodne, dekoracyjne wykończenie krawędzi. Wybór zależny jest zatem od tego, czy lustro zostanie powieszone samodzielnie, czy też oprawione w ramy. Warto pamiętać, że wysokiej jakości, dobrze wykonane i zamontowane lustro służyć nam może przez wiele lat. Nie opłaca się zatem zbytnio na nim oszczędzać, gdyż konieczność wymiany po kilku latach wygeneruje dodatkowe koszty.

Lustro jako ozdoba

Dobrze dobrane do wystroju wnętrza lustro potrafi podkreślić jego charakter. W nowoczesnych łazienkach sprawdzą się tafle gładkie, proste, podobnie jak reszta wyposażenia stawiające na minimalizm i funkcjonalność. Jeśli natomiast chcemy stworzyć przyjemny, relaksujący nastrój w pomieszczeniu, możemy wybrać kształty zaokrąglone i zdecydować się na dodanie nieco matowego szkła na krawędziach lustra. Bogate zdobienia pasować będą do wnętrz stylizowanych, dekorowanych na przykład motywami antycznymi, wiktoriańskimi, secesyjnymi. Łazienki takie wymagają wyjątkowej dbałości o szczegóły, gdyż to one stanowią o całokształcie i nadają wyjątkowego charakteru całej aranżacji. Ciekawe modele luster znajdziesz tutaj.

Prawidłowe oświetlenie

Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając i montując lustro w łazience, jest jego oświetlenie. Aby prawidłowo wydobywało twarz z mroku, światło powinno być łagodne, niezbyt ostre, białe lub o chłodnej barwie. Symetryczne rozmieszczenie kinkietów zapobiegnie powstawaniu cieni na twarzy. Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie źródeł światła wzdłuż górnej krawędzi lustra oraz po jego bokach.

Lustro do łazienki powinno być wybrane zgodnie z naszym gustem, z jednoczesnym uwzględnieniem takich aspektów jak wielkość, grubość, kształt oraz sposób wykończenia. Dzięki temu stanie się ono ozdobą pomieszczenia, a zarazem zapewni nam komfort.