Jaka posadzka do łazienki?

Czysta i estetyczna posadzka jest wizytówką naszego mieszkania, jako pierwsza rzuca się w oczy i reprezentuje wystrój wnętrz. Wygląd podłogi powinien być jak najbardziej dopasowany do stylu, jeżeli w pomieszczeniach widoczny jest trend skandynawski posadzka powinna być ułożona w kratownicę, jeżeli lubujemy się w klasycznej, lub ekologicznej stylizacji drewniana.
W przypadku nowoczesnego stylu gres na wysoki połysk zaspokoi nasze oczekiwania. Ważne, aby wystrój wnętrz podkreślał użyty styl w całym domu.

Tylko jak zaadoptować łazienkową podłogę narażoną na wilgoć, grzyby i pleśń?
Najprostszą metodą są płytki gresowe, które umożliwiają dekorację podłóg w dowolny sposób. Gres imitujący kamień, drewno, klinkier, loft, o różnej kolorystyce, fakturze i wzorach.

Płytki ceramiczne to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie w przypadku okładziny podłogowej w łazience. Nie mają sobie równych, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Posadzka na wysoki połysk sprawdza się w nowoczesnych, małych łazienkach. Znakomicie odbija światło, dodatkowo prezentując się niczym tafla lustra.
Do większych pomieszczeń w stylu rustykalnym, lub klasycznym wykorzystać możemy deski, klepki dorównujące wyglądem prawdziwemu drewnu. Jedyną wadą glazury jest wysoka cena niektórych modeli.
Pamiętajmy o kolorze fugi, która powinna być w ciemniejszej barwie ze względu na zachowanie czystości, poza tym idealnie zlewa się z ciemną posadzką, natomiast z pastelową znakomicie kontrastuje.
Bardziej nowoczesną metodą adoptowania podłoża jest drewno i korek. Płyty korkowe wprowadzają do wnętrza nutkę egzotycznego klimatu i pożądanego ciepła. Odpowiednio zabezpieczona lakierem bezbarwnym podłoga odporna jest na działanie wilgoci, zanieczyszczeń, jest trwała i ekologiczna, dodatkowo posiada właściwości akustyczne. W naturalny sposób podkreśla charakter łazienki.

Nowoczesne technologie umożliwiły nam stosowanie drewna do dekoracji podłóg łazienkowych. Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia byłoby użycie tego materiału w pomieszczeniu wilgotnym i parnym. Dziś drewniana posadzka wywołuje zachwyt i zainteresowanie.
Najbardziej odporne jest drewno egzotycznych gatunków drzew, takich jak iroko, bambus, merbau, teak, doussie, drewno tekowe. Cechują się kurczliwością poniżej 10%, odpornością na wilgoć, działanie promieni słonecznych, ścieranie, są twarde i ekologiczne.

W przypadku litego drewna potrzebna jest grubsza warstwa lakieru bezbarwnego, jednak nadal może pojawić się problem pęcznienia i rozwarstwiania. Lepszym pomysłem jest zabezpieczony bejcą fornir, często używany w aranżacji. Najlepiej, gdy wydziela odrębne strefy i zastosowany jest w połączeniu z płytkami.

Do łazienki nadaje się również odpowiednio przygotowany trawertyn, granit i marmur, oraz stosunkowo tanie podłogi z winylu, gumy, linoleum, marmoleum. Materiały idealne do utrzymania czystości, nawet w wilgotnych wnętrzach.
Dzisiejsze czasy dają duże możliwości aranżacyjne pod każdym względem. Stylizacja pozwala nam na zabawę dekoracyjną kierowaną własną wyobraźnią.