Jakie fronty szafek do łazienki?

Remont kojarzony jest głównie z bałaganem, niekończącymi się wydatkami i stresem. Czasem wystarczy dokonać drobnych zmian, by w rezultacie uzyskać całkiem odmienione wnętrze. Najczęściej decydujemy się na wymianę mebli i dekoracji.
W przypadku wyposażenia największym problemem okazuje się wybór odpowiednich frontów. W końcu stanowią one spory wydatek, dlatego muszą być funkcjonalne i niepowtarzalne.
Meble jednoznacznie zmieniają wygląd i nadają styl łazience.

Przy zakupie bardzo ważne jest dokładne przetestowanie szafek, sprawdzenie materiałów, z których zostały wykonane. Dużą rolę odgrywa okleina dostępna w różnych wersjach i kolorystyce.
W nowoczesnych wnętrzach znakomicie sprawdzają się gładkie, lśniące płaszczyzny bez uchwytów. W klasycznym stylu postawić możemy na płytę wiórową w okleinie dębowej, ramy frontów z litego drewna podkreślą ukazany trend. Szafki są o wiele lżejsze, a ich cena znacznie przystępna. W przypadku inspiracji zaczerpniętej ze stylu rustykalnego dobrym pomysłem są fronty frezowane i zdobne uchwyty.
Nie możemy zapominać spójności aranżacyjnej i dobrać kolorystykę kontrastującą ze ścianami i posadzką, lub efektywnie wtopić barwę szafek w okładzinę ścienną.

Do małych pomieszczeń idealne są białe fronty optycznie powiększające wnętrze, w dużych łazienkach lepiej prezentują się naturalne beże, brązy, a nawet czerwienie i czerń.
Najpopularniejsze są meble z płyty MDF, meblowej, lub wiórowej dostępne w atrakcyjnych cenach uzależnionych od rodzaju zastosowanej okleiny. Cechują się odpornością na wilgoć, są trwałe, efektywnie imitują lite drewno. Materiały są łatwe w obróbce i dają duże możliwości aranżacyjne. Niestety mało odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania w przypadku lakierowanych modeli.
Fronty foliowane kształtują wygląd łazienki, jednak nie są polecane do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Dużą wadą mebli jest fakt, że narażone są na pękanie, wybrzuszenia, odklejanie i odpryski.
W nowoczesnym wnętrzu efektywnie prezentują się meble na wysoki połysk, uzyskane, dzięki pokryciu akrylem, laminatem, lakierem, szczególnie acrylux tworzący niepowtarzalny efekt trójwymiarowego lustra, uzyskany, dzięki grubej warstwie tworzywa.

Odbijające światło fronty wprowadzają do łazienki dizajnerskiego wyglądu, dodatkowym walorem jest szeroka gama barw i znakomitego wzornictwa.
Decydując się na meble na wysoki połysk musimy się liczyć z widocznymi zabrudzeniami, odciskami palców i zarysowaniem powierzchni.
Do łazienki najlepsze są szafki ze szklanymi frontami optycznie powiększające wnętrze, sprawdzają się szczególnie w niewielkich łazienkach, w których efekty złudzeń są pożądane. Godny uwagi jest tęczowy lacobel tworzący iluzjonistyczną grę świateł.

Na przełomie kilku ostatnich lat prawdziwą furorę wśród mebli łazienkowych zrobił fornir. Fronty są znacznie tańsze od litego drewna, a zabezpieczone lakierem bezbarwnym sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, bez względu na styl. Do najbardziej stabilnych i wytrzymałych gatunków należy iroko, merbau, teak, doussie, a nawet drewno bambusowe.
Materiał jest ekologiczny i kształtuje ponadczasowe wnętrze.

W klasycznej i rustykalnej łazience znakomicie prezentują się meble z litego drewna. Najlepiej sklejone z kilku elementów i zabezpieczone lakierem wodoodpornym. Szafki złej jakości mogą pęcznieć, zmieniać swoją objętość pochłaniając wodę. Istotna jest odpowiednia sztywność w celu uniknięcia przykrych niespodzianek związanych z pochłanianiem wilgoci.

Bez względu na rodzaj frontów, na jaki się zdecydujemy, nasza łazienka powinna stworzyć ciepłe, przyjazne wnętrze, z którego będziemy korzystać często i chętnie.
Niewielka metamorfoza może zdziałać prawdziwe cuda. Znaczących zmian jesteśmy w stanie dokonać inwestując w dobrej jakości materiały w przystępnej cenie.