Jakiego rodzaju drewno będzie najlepsze w łazience? sty02

Tagi

Podobne

Poleć innym

Jakiego rodzaju drewno będzie najlepsze w łazience?

Drewno najczęściej służy do tego, aby wykonywać przy jego pomocy w większości przypadków podłogi oraz w niektórych przypadkach też okładziny. Warto jednak zastanowić się w takiej sytuacji w zasadzie które gatunki drewna będą najlepsze w zastosowaniu w łazience. W jaki sposób powinno się zdecydować na zabezpieczenie drewnianych podłóg w łazience?

Jakiego rodzaju parametry drewna są niezwykle istotne?

W przypadku łazienki to na podłodze w niej trzeba decydować się na zastosowanie litych desek. Co do warstwowych to nie są one za bardzo zalecane w przypadku pomieszczeń cechujących się wilgocią. Podczas decydowania się na wybranie określonego gatunku to dobrze jest skupić się na tym, aby analizować pewnego rodzaju parametry drewna. Mając kontakt z wilgocią niezwykle istotny jest w gruncie rzeczy skurcz, ponieważ im będzie on mniejszym, tym w zasadzie deski będą mniej odkształcone.

Niezwykle istotne jest tutaj to czy drewno cechuje się stabilnością, czyli w zasadzie trzeba wiedzieć w jaki sposób pracuje po wbudowaniu. Tego typu cechy powinny być ze sobą związane, ponieważ drewno o niewielkim skurczu będzie stabilniejsze niżeli te, które posiada wysoki skurcz. Twardość powinna być niezwykle ważna, odnosząc się do drewna na podłodze i w pewnego rodzaju stopniu na blacie, jeżeli będziesz decydować się na intensywne używanie go.

Które gatunki drewna są najlepsze?

W przypadku łazienki to świetnym pomysłem będzie wygranie gatunków, które posiadają najniższy rodzaj skurczu. W takiej sytuacji drewno umiejscowione na podłodze nie będzie łatwo ulegać odkształceniom, a trzeba pamiętać, że im drewno mniej podatne na pękanie tym mniejsza szansa na powstanie szczelin, które są przestrzenią do gromadzenia się czynników chorobotwórczy.

Jeśli zaś chodzi o polskie gatunki drewna to najlepszymi przykładami będzie tutaj modrzew oraz dąb. Są też takie osoby, które decydują się na polecenie termodrewna, czyli materiału, który to został poddany działaniu wilgoci w wysokiej temperaturze i zdecydowano się też podwyższyć w jego przypadku ciśnienie. Ogólnie można powiedzieć, iż nie powinno ono być w stanie doprowadzić do reakcji na wilgoć, jednak ciężko określić to jak stabilne jest ono. Jeżeli zaś chodzi o gatunki egzotyczne to w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie iroko, tek, doussie, merbau oraz padouk, gdyż będą one stosunkowo twardsze od rodzimego dębu.

W jaki sposób mocować ścienną okładzinę?

Jeżeli chodzi o ściany to tutaj możecie się posłużyć wybraniem drewna litego, czy też klejonego, a również fornirowanych elementów z wiórowej płyty wilgocioodpornej. Kiedy macie zamiar osłonić całą ścianę to naprawdę świetnym pomysłem jest zamocowanie takowej okładziny na ruszcie, zachowując przy tym szczelinę dylatacyjną.

Co do mniejszych płaszczyzn to mogą zostać one zabudowane, poprzez przyklejenie paneli drewnianych czy też wykonanych z płyty fornirowanej przy pomocy sanitarnego kleju kontaktowego czy też montażowego. Kiedy będziecie w stanie układać okładzinę z mniejszego rodzaju elementów, które będą łączyły się na pióro i wpust to dobrze by było jakbyście się zdecydowali na użycie kleju elastycznego, ponieważ wtedy nie będziecie mogli tutaj w stanie borykać się z odkształceniami elementów. Co do ściany pod obudowę to warto tutaj zdecydować się na zastosowanie zabezpieczenia przeciwko wilgoci jak chociażby folia w płynie.

Impregnacja drewna

W przypadku drewna rodzimego to będzie ono musiało zostać pokryte poprzez impregnat, który będzie w stanie chronić przed wilgocią, domowymi grzybami, sinizną i grzybami pleśniowymi. Drewno, które jest stworzone z myślą o łazience powinno cechować się tym, że zostanie jeszcze zanim będzie wbudowane zabezpieczone ze wszystkich stron, czyli po bokach, z wierzchu i na płaszczyznach cięcia.

Olejowanie podłogi

Jeżeli chodzi o dekorowanie to poleca się tutaj olej, ponieważ może on zabezpieczyć drewno na skutek wilgoci i może utrwalić to jak naturalnie wygląda. Dodatkowo nie będzie w stanie kreować twardej powłoki, jednak tylko wniknie w strukturę drewna w sposób głęboki. Jest to naprawdę zaleta jego zwłaszcza porównując to z lakierem. Lakierowana powłoka powinna w gruncie rzeczy będzie początkowo pękała na stykach części. Można tutaj zdecydować się na zastosowanie bezbarwnych olejów, albo wzbogaconych o pigment. Najlepszym pomysłem będzie zaolejowanie podłogi na gorąco stosując specjalnego rodzaju pad, dlatego w większości przypadków robić to powinien parkieciarz.

Co do podłogi zaolejowanej to dobrze jest tam pokryć jaw sposób dodatkowy przy pomocy wosku ochronnego. Zanim nastąpi olejowanie dobrze jest zdecydować się na wykonanie testu wybarwienia, ponieważ efekt może prezentować się w odmienny sposób, niżeli w taki, który został pokazany na próbniku w budowlanym sklepie, albo inaczej niż ten, którego mogliście oczekiwać.

Zabezpieczone okładziny ścienne oraz blaty

Blaty i ścienne okładziny powinny zostać zabezpieczone przy pomocy pędzla, albo szmatki, poprzez staranne wcieranie ich olejem. Co do nałożonej warstwy to w gruncie rzeczy zostaje ona pozostawiona na 20-30 minut. Jeżeli drewno nie będzie w stanie wchłonąć pewnej ilości preparatu to trzeba będzie takowy nadmiar zetrzeć. Po tym jak to przeschnie będziecie mogli nałożyć następną warstwę.