Rodzaje drzwi łazienkowych sie04

Tagi

Podobne

Poleć innym

Rodzaje drzwi łazienkowych

Wybór drzwi łazienkowych uwarunkowany jest nie tylko kwestiami estetycznymi. Aby zapewnić domownikom komfort, należy dokładnie przemyśleć sposób otwierania drzwi i rodzaj przeszklenia, a także zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi wentylacji pomieszczenia.

Pełne czy przeszklone?
Drzwi łazienkowe powinny nie tylko pasować do wnętrza tego pomieszczenia – muszą one także komponować się z przedpokojem. Jeśli mieszkanie urządzone jest w stylu nowoczesnym, doskonale pasować do niego będą drzwi o prostej formie. We wnętrzach klasycznych lepiej sprawdzą się te delikatnie zdobione, stylizowane. W domu rustykalnym wspaniałym pomysłem będzie zainstalowanie drzwi z postarzanego drewna. Jeśli podjęliśmy już decyzję, w jakim stylu powinny być drzwi, zastanówmy się nad przeszkleniami. Będą one bardzo przydatne zwłaszcza w małych łazienkach; przydadzą się jako dodatkowe źródło światła także w przypadku toalety pozbawionej okna. Aby zapewnić komfort użytkownikom łazienki, należy unikać drzwi przeszklonych w całości. Lepszym rozwiązaniem będzie szyba umieszczona wyłącznie w górnej części skrzydła. Matowe, nieprzejrzyste, zdobione szkło przepuści światło, jednocześnie zapewniając poczucie intymności. Do dużych, przestronnych łazienek pasować mogą również pełne, zabudowane drzwi. Sprawiają one wrażenie ciężkich, zatem ich wybór należy dobrze przemyśleć. Jednocześnie nadają one wnętrzu tradycyjnego charakteru, stanowiąc nie tylko element praktyczny, ale także ozdobę łazienki.

Na zewnątrz czy do wewnątrz?
Jeśli wybraliśmy już wymarzone drzwi, pora zwrócić uwagę na aspekty praktyczne. Drzwi łazienkowe, ze względów bezpieczeństwa, muszą otwierać się na zewnątrz. Kupując je zastanówmy się, w którą stronę – prawą czy lewą – powinno kierować się skrzydło, tak aby nie przeszkadzać w poruszaniu się po mieszkaniu, nie uderzało o meble i inne elementy wyposażenia. W przypadku małego mieszkania można rozważyć jeszcze jedną możliwość: drzwi przesuwne. Do wyboru mamy wariant jednoskrzydłowy (skrzydło przesuwa się na ścianę po jednej stronie) i dwuskrzydłowy (dwa skrzydła przesuwające się na ściany po obu stronach). Obydwa warianty utrudniają jednak nieznacznie umeblowanie łazienki, gdyż wymagają wolnej przestrzeni na ścianie. Problemu tego unikniemy kupując drzwi harmonijkowe.

Wentylacja drzwi łazienkowych
Bardzo ważnym elementem, który należy uwzględnić wybierając drzwi do łazienki, jest wentylacja. Ze względu na podwyższony poziom wilgotności w tym pomieszczeniu, konieczne jest zainstalowanie kratki wentylacyjnej w dolnej partii drzwi. Bardziej estetycznym rozwiązaniem, również spełniającym wymogi bezpieczeństwa, jest podcięcie wentylacyjne. Dobrze wykonane podcięcie zapewnia odpowiedni przepływ powietrza poprzez szparę między drzwiami a progiem, a jednocześnie nie rzuca się w oczy. Często stosowane są także tuleje wentylacyjne, które jednak zazwyczaj nie gwarantują odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Drzwi łazienkowe to bardzo istotny element pomieszczenia, wpływający nie tylko na jego wygląd, ale także na prawidłową cyrkulację powietrza w obrębie mieszkania. Kupując ten element warto poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się z bogatą ofertą producentów.

Zobacz ofertę drzwi wewnętrznych: http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drzwi-wewnetrzne.html