W jaki sposób ułożyć płytki na drewnie? maj06

Tagi

Podobne

Poleć innym

W jaki sposób ułożyć płytki na drewnie?

Układanie nowych warstw płytek na podłodze, która jest wykonana z drewna, albo płyty OSB nie będzie czymś prostym. Każdy musi zdawać sobie sprawę z tego, iż podłoga z desek cechuje się małą stabilnością, gdyż po długoletnim użytkowaniu w zasadzie nie cieszy się ona już zbyt dobrą jakością, zaś powierzchnia dodatkowo nie jest zbyt równa. Jeśli zaś chodzi o podłoże wykonane z płyty OSB to cechuje się ono tym, iż ma niezwykle słabą przyczepność. Dlatego też w tych przypadkach każdy powinien skupić się na tym, aby w sposób dokładny przyjrzeć się temu jak wykonano nową okładzinę z płytek. Jeśli nie orientujesz się w tym temacie to przyjrzyj się temu w jaki sposób się do tego zabrać.

Układanie płytek na podłodze z drewna

Podczas próby wykonania nowej okładziny na podłodze drewnianej może czyhać się naprawdę spora ilość niebezpieczeństw, które w zasadzie można zliczyć na palcach, czyli:

Niestabilny podkład

Nieodpowiednia jakość drewna, które może być osłabione poprzez wieloletnie użytkowanie

Powierzchnia cechująca się niejednorodność

Powłoki z lakieru, farb olejnych oraz różnego rodzaju zabrudzenia

W zasadzie najbardziej rozsądnym rozwiązaniem w tego typu sytuacji może okazać się odcięcie podłoża drewnianego w sposób całkowity. Zanim zdecydujecie się na przystąpienie do prac musicie to wpierw przeanalizować z konstruktorem, tak aby mógł on zacząć wszcząć badania, które będą sprawdzały wytrzymałość stropu, a to z tego względu, iż nowy betonowy podkład będzie dodatkowo go dociążać. Żeby to wylewka mogła stanowić płytę, która będzie zdolna do tego, aby przenosić obciążenie to musi ona cechować się minimum 3,5 cm grubością. Zanim zrobicie podkład będziecie musieli na drewnianej posadzce nałożyć folię. To w zasadzie dopiero tutaj będziecie mogli zdecydować się na wykonanie jednego z podkładów do tego, aby stosować go warstwie, która będzie oddzielała. Jeżeli już podkład zostanie związany to będziecie mieli dopiero możliwość przyklejenia płytek i nie będziecie się mieli czym obawiać, iż coś po jakimś czasie się zaraz odspoi, albo że dojdzie później do pęknięć.

Pamiętajcie jednak, że nie ma co się śpieszyć z przyklejaniem płytek, ponieważ wylewka musi najpierw nabrać odpowiedniej wytrzymałości, a co najbardziej istotne musi odpowiednio przeschnąć, dzięki czemu technologiczna wilgoć zostanie tutaj uwolniona. Jeśli zaś chodzi o długość technologicznej przerwy to więcej informacji na jej temat znajdziecie w instrukcji dotyczącej użytkowania wylewki.

W jaki sposób układać płytki na płycie OSB?

Żywice, które są wodoodporne, które stosuje się dodatkowo w płytach OSB do tego, aby pełniły rolę spoiwa do wiórów, które zostają sprawowane są w sposób znaczący zmniejszyć przyczepność jeżeli chodzi o zaprawy klejowe. Dlatego też zanim zdecydujecie się na przystąpienie do tego, aby zacząć układać okładziny wykonane z powierzchni płytek OSB to musicie przede wszystkie w lekki sposób zdecydować się na przetarcie tego przy pomocy papieru ściernego i na usunięcie resztek kurzu oraz brudu i na następne zagruntowanie masy podkładowej. W taki o to sposób będziecie mogli zwiększać przyczepność powierzchni płaskiej. Po tym jak podkład wyschnie będziecie mieli możliwość przyklejenia płytek kleje, który cechować się będzie wysoką elastycznością.