Tagi

Podobne

Poleć innym

W jaki sposób wykończyć brodzik podłogowy?

Po tym, gdy już zdecydujecie się na zamontowanie syfonu brodzik owego i odpowiednio przygotujecie podłoże to będziecie mieli możliwość wykonania brodzika podłogowego przy pomocy płytek ceramicznych. Warto w takiej sytuacji mieć całkowitą świadomość tego w jaki sposób każdy powinien się do tego zabrać.

Izolowanie pod ceramiczne płytki

Kiedy już zamocujecie instalację odpływową i zaprawa, która stanowi mineralny podkład pod płytki będzie w stanie całkowicie wyschnąć to trzeba w sposób staranny uszczelnić podłogę oraz ściany brodzika. Z racji na fakt, iż dochodzi tam do ciągłego kontaktu takowych miejsc z wodą to najlepszym wyjściem będzie używanie izolacji dwuskładnikowych. Taka metoda w zasadzie będzie najlepsza do zabezpieczenia ścian oraz podłóg na szerokości minimum 50 centymetrów od samej krawędzi brodzika i najlepszym wyjściem będzie umieszczenie jej przy samym suficie. Izolowanie będzie rozpoczynać się od wklejenia kołnierza przy odpływie oraz taśm uszczelniających. Początkowo trzeba zamocować taśmę na styku posadzki i ściany ,po czym na wewnętrznym styku ścian. Podobnie prezentować się będzie uszczelnianie baterii. Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać to pokrycie powierzchni przy pomocy pierwszej warstwy hydroizolacyjnej. Aby ją nałożyć trzeba zdecydować się na zastosowanie pędzla. Korzystając z tego narzędzia w sposób dokładny trzeba wetrzeć hydroizolację we wszystkie wgłębienie. Kiedy początkowa warstwa będzie w pełni sucha to trzeba nanieść kolejną.

Jak ułożyć płytki?

Kiedy wreszcie będziecie mieli tak przygotowaną powierzchnię to będziecie musieli zdecydować się na przyklejenie płytek okładzinowych. Te jeżeli chodzi o miejsce w brodziku powinny cechować się niską nasiąkliwością, czyli powinny mieć około 3%. Co do formowania spadków to trzeba pamiętać, iż łatwość tutaj będzie zależna od wymiaru płytek oraz kształtu. Najlepiej jeżeli spadki zostaną wykonane poprzez ułożenie mozaiki, ponieważ nie będzie potrzeby z jej docinaniem. Jeśli chodzi o większe formaty to trzeba będzie tam zdecydować się na utworzenie tak zwanej koperty. Ostatni rząd płytek ściennych trzeba wkleić po tym jak ułoży się podłogę. Co do płytek ściennych to powinny być one w stanie zajść na podłogę. Postaraj się mocować je przy samym podłożu elastycznym, używając do tego kleju, który zostanie dobrany do odpowiedniego rodzaju okładziny.

Fugowanie

Pamiętaj, aby podczas fugowania okładzin ceramicznych w brodziku pomyśleć o zastosowaniu fugi epoksydowej, która cechuje się odpornością na zawilgocenia i bakterie oraz grzyby, a dodatkowo dobrze może też prezentować się fuga cementowa wyposażone w molekuły srebra. Jeśli chodzi o powierzchnię, która mogą zostać wykonane przy zastosowaniu mozaiki, z odpowiednią ilością spoin to znacznie lepszym wyjściem będzie wybranie fugi epoksydowej, a to z tego względu, iż cechuje się ona całkowitą szczelnością. Bardzo istotnym etapem pracy będzie tutaj zdecydowanie się na uszczelnienie silikonu sanitarnego we wnętrzu krawędzi pomiędzy posadzką, a ścianą i na uszczelnienie przestrzeni, która znajduje się w okolicach wpustu oraz baterii.

A może brodzikowy zestaw?

Trzeba mieć świadomość, iż na rynku można zakupić sporo gotowych elementów, które są w stanie posłużyć podczas budowania brodzików posadzkowych, ponieważ dzięki nim w znacznym stopniu można uprościć sobie całkowity montaż. Można je wykonać z płyty budowlanej XP, która posiada wyprofilowane w odpowiedniego rodzaju spadki i ma fabryczne zamocowany syfon, dzięki czemu cechuje się gwarancją szczelności układu. Takowe zestaw montowane jest w częściach posadzki, które zostały wybrane wcześniej, poprzez zlicowanie górnej krawędzi brodzika z poziomem podłogi. Następną kwestią jest fakt, aby uszczelnić krawędzie brodzika używając do tego taśmy dołączonej do zestawu. Kolejnymi etapami można nazwać wykonanie hydroizolacji i zdecydowanie się na wykończenie posadzki, ponieważ wykonywana jest w sposób identyczny jak przy tradycyjnym formowaniu brodzika. Co do gotowych brodzików posadzkowych to mogą cechować się rozmaitymi kształtami i wymiarami. Warto zauważyć, iż można zdecydować się na zestawy, które posiadają, albo punktowy odpływ, albo liniowy.